יום שבת, 9 באוגוסט 2014

איך קינמון יכול לעזור לחולי סכרת שמנים

סכרת הינה מחלה שמאופיינת בהפרעת חילופי חומרים בגוף שגורמת להעלאת רמת סוכר בדם. בסכרת מסוג 2, יש פגיעה בהפרשת האינסולין מהלבלב וישנה עמידות לאינסולין ברקמות הגוף השונות, דבר שמתבטא בחולי סכרת שמנים, הרי שהשמנה גורמת להעמסה מירבית על הלבלב לספק אינסולין לרקמות הגוף - דבר שנקרא אי ספיקה לבלבית (Pancreatic Insufficiency). בעשורים האחרונים התבצעו מחקרים שהדגישו את השפעת מגוון צמחי מרפא על הרזיית חולי סכרת שמנים. אחד מצמחי מרפא הינו קינמון ששייך למשפחת העריים הגדל בסרי לנקה, באינדונזיה, בהרי האנדים, בברזיל ובמצרים. יש כמה צורות של הקינמון כמו תבלין או אבקה טחונה. 

שמו בלועזית Cinnamomum zeylanicum , מכיל חומר פעיל שהוא אלדהיד הקרוי קינאמאלדהיד (Cinnamaldehyde) - נוזל שמנוני צהוב וצמיג בעל מסיסות נמוכה במים.

קיימים מחקרים המצביעים על יעילות הקינמון בהורדת רמות הסוכר בדם אצל אנשים בריאים ואנשים עם סוכרת סוג 2. אך, מה יכול גם הקינמון לעזור לחולי סכרת סוג 2?
מחקרים רבים הוכיחו קשר בין השמנה, לבין התפתחות סוכרת סוג 2 כאשר ניצפו קשרים הדוקים בין ההשמנה לבין ההעמסה הנלוות על הלבלב להפרשת אינסולין ברמה שמספיקה לכל תאי הגוף. רמות נמוכות של אינסולין בדם מפחיתה הפרשת ליפטין (Leptin) מתאי השומן בגוף ובכן, פחות לפטין נכנס לבלוטת ההיפוטלאמוס (Hypothalamus) דבר שמיגרה מרכז הרעב במערכת העצבים המרכזית וכתוצאה מכך יש עלייה בתאבאון והורדה בקצב המטבולי הבסיסי בתאים (Basal Metabolic Rate)  ובכן עלייה במשקל.

במחקר שבוצע באוניברסיטת USM - במולדובה, בפקולטה לביולוגיה , ניצפה כי קינמון הינו בעל השפעה חיובית להורדת רמות סוכר בדם לאחר מתן אבקת קינמון 6 מיליגרם ביום לתקופת 20 ימים ,כאשר נימדדו רמות סוכר ביום האחרון ונמצא ירידה של 27-31% בהשוואה ליום הראשון. נמצא גם שקינמון הינו צמח אפקטיבי להורדת המשקל (ירידה של 16-18%) בהשוואה ליום הראשון, גם מוריד רמת כולסטרול ובמיוחד LDL (בשיעור 11-15%) ו VLDL והעלאת רמות HDL  (שיעור של 5-7%). ומאיץ תפקוד בלוטת התריס על ידי העלאת רמות T3 ו T4 ( עלייה של 18-22%) בדם. דבר שיכול לשפר את מצבם הבריאותי של חולי סכרת שמנים לאחר הירידה במשקל וההקלה על הלבלב לייצר רמות אינסולין לרקמות הגוף ובכן להרודת רמות סוכר בדם. 
יעקובי

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה