יום רביעי, 4 במאי 2016

איך מטפלים בכבד שומני ותרופות הגורמות למחלה

איך מטפלים בכבד שומני? ואילו תרופות גורמות למחלת כבד שומני? ראיון עם ד"ר קובי עזרא (תודות לאתר: http://diet2all.net).ויטמין E הוא נוגד חמצון טבעי, המצוי בפירות וירקות ובאגוזים, בוטנים, שקדים.

מספר מחקרים קטנים הראו את יעילות ויטמין E (של 800 יחידות ליום), בהורדת אנזימי הכבד ובמניעת נזק כבדי.

לעומת זאת מחקרים שבדקו את יעילות ויטמין E במחלות לבביות ובסוכרת, הראו עליה קטנה בתחלואה ובתמותה בחולים שטופלו ברמות גבוהות של ויטמין E, לכן  ניתן לומר שהטיפול לפחות כיום אינו מומלץ באופן גורף, ואינו מומלץ בחולי סכרת או בחולי שחמת הכבד.

חומצות שומן אומגה 3 (Omega 3 fatty acid): הוכחו כיעילות במניעת מחלות דלקתיות, כבד שומני ומחלות לב.

בניסוי קליני שהוצג בכנס הכבד האירופאי, נמצא שתוספת של 3 גר' אומגה 3 ביום, במשך שנה, הפחית את כמות השומן בכבד ללא קשר לירידת משקל, אך לא שיפרה את המצב בצלקת ודלקת בכבד.

בניסויים קודמים בבני אדם, נצפתה תועלת בתוספים של 1-3 גר' שמן דגים ליום, בהפחתת השומן הכבדי וכן בהורדת אנזימי כבד.

עבודות רבות בבעלי חיים הדגימו, כי שמן דגים מסייע לכבד "להיפטר" מעודפי השומן בכבד וכן מסייע בהפחתת הדלקת בכבד.

מקורות לחומצות שומן מסוג אומגה 3, הם: דגי מים עמוקים כמו סלמון, בקלה טונה וסרדינים.גדילן מצוי (Milk thistle) הינו קוץ הצומח מרפא עתיק המסייע לטיפול במחלות כבד. הרכיב הפעיל בצמח נקרא: סילימרין - silymarin. הסילימרין פועל כנוגד חמצון ונוגד דלקת, כמעכב את תהליכי התפתחות הצלקת בכבד ומעודד את תיקון של הרקמה הכבדית. כמו כן, הוא נמצא מועיל בהפחתת תנגודת לאינסולין, המהווה את אחד מהגורמים העיקריים להתהוות כבד שומני. סילימרין נמצא יעיל גם בהורדת אנזימי כבד (ALT, AST).קפה כמשקה טבעי בעל תכונות אנטי-חימצוניות חזקות. מחקרים מראים, ששתיית קפה (במינון של 2-3 כוסות ליום), קשורה לירידה בסיכון להתפתחות סרטן הכבד, מחלת כבד אלכוהולית ועלייה באנזימי כבד.

במחקר, שכלל 245 אנשים (חולי כבד שומני וקבוצת ביקורת), הודגם ששתיית קפה הייתה קשורה לירידה בהשמנה, ירידה בתנגודת לאינסולין וירידה בסימני נזק כבדי.עוד על כבד שומני טיפול טבעי, כבד שומני תזונה, כבד שומני דיאטה. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה